28.07.2020

Vali İlhami AKTAŞ’dan Çanakkale Teknopark’a Ziyaret
 
Çanakkale Valisi Sayın İlhami Aktaş, Çanakkale Teknoloji Geliştirme Bölgesi’ni ziyaret etti. Çanakkale Teknopark Yönetim Kurulu üyeleri ile Teknopark Genel Müdürü Dr. Erkan Bil, Teknopark A.Ş.’nin faaliyetleri ve yürütülen çalışmaları hakkında Vali İlhami Aktaş’a bilgi vererek yeni görevinin hayırlı olması temennisinde bulundular.
Gerçekleşen ziyarette, Çanakkale Teknopark Genel Müdürü Dr. Erkan Bil, Çanakkale Teknopark Yerleşkesi’nde son dönemde tamamlanan ve devam eden altyapı-üst yapı çalışmaları ile Teknopark girişimci firmaları ve projeleri hakkında bilgilendirmede bulundu.
Yüzde 90 doluluğa ulaşıldı
Bölgenin 2014 yılında faaliyete geçtiğini, toplamda 135 bin metrekarelik alana sahip bir yaşam alanı olarak yerleşkeyi kurgulamaya çalıştıklarını anlatan BİL, hali hazırda 4’ü kuluçka firması olmak üzere, toplam 44 teknoloji tabanlı ar-ge girişimci firmaya ev sahipliği yaptıklarını ve bu rakamlar ile %90 doluluğa ulaştıklarını belirtti. Çanakkale Teknopark Genel Müdürü Dr. Erkan BİL konuşmasının devamında; “Teknoparkımızda 55 devam eden projemiz var. Girişimcilerimizle bugüne dek 103 başarılı projeye imza attık. 160’ı ar-ge ve yazılım personeli olmak üzere toplamda 243 personelimiz ile sinerjisi yüksek bir Teknopark olarak bölgemiz ve ülkemizin inovasyon ekosistemiyle bütünleşmiş bir yaşam alanı sunmak için çalışıyoruz dedi ve Çanakkale Teknopark Yerleşkesi içerisinde önümüzdeki yıl hizmete girmesi planlanan Güney Marmara Kalkınma Ajansı Sanayi Altyapısının Geliştirilmesi Çağrısı ile desteklenen, bölgenin ilk Tasarım ve Prototip Geliştirme Merkezi “Protothinks Çanakkale” ve Güney Marmara Kalkınma Ajansı Güdümlü Proje Desteği ile hayata geçecek olan “Dijital İçerik Geliştirme Merkezi - Enterhall projeleri hakkında da bilgilendirmelerde bulundu.
Teknopark’ın, teknolojik gelişim ve değişimle birlikte istihdamın arttırılması, Ar-Ge olanaklarının çoğaltılarak yeni ürün ortaya çıkarma ve bu ürünleri daha da geliştirme imkânı tanıması bakımından ilin ekonomisine ve kalkınmasına önemli katkılar sağlayacağını ifade eden Vali İlhami AKTAŞ, bir tarım ve turizm kenti olarak öne çıkan Çanakkale’nin önemli bir sanayi ve teknoloji merkezi olmasının bölgeye ve ülkemize çok büyük katkıları olacağını belirterek, Teknopark Genel Müdürü Dr. Erkan Bil ve Yönetim Kurulu üyelerine çalışmalarında başarılar dileyerek teşekkür etti.