Çanakkale Teknopark Bölgesel Kariyer Fuarında Yerini Aldı

26.02.2020

Çanakkale Teknopark Bölgesel Kariyer Fuarında Yerini Aldı


“Yetenek Her Yerde” temasıyla Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi himayelerinde düzenlenen Bölgesel Kariyer Fuarlarının ilki 24-25 Şubat 2020 tarihlerinde Trakya Üniversiteler Birliği üyelerinin organizasyonuyla gerçekleşti.
Trakya Üniversitesi’nin ev sahipliğinde Edirne’de düzenlenen ve paydaş üniversiteleri Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi, Kırklareli Üniversitesi ve Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi katkılarıyla düzenlenen organizasyonda, toplamda 15.000’in üzerinde öğrenci katılım gösterdi ve 290’ın üzerinde de Kamu ve özel sektör stantları ziyaretçilerle buluştu.

İki gün boyunca 3 ayrı salonda gerçekleştirilen etkinliğe Çanakkale Teknopark, bünyesinde faaliyet gösteren girişimci firmaları ile katılım gösterdi. Girişimci firmaların projeleri ziyaretçiler tarafından yoğun ilgiyle karşılandı.
Panelde konuşmacı olarak yer alan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü ve Çanakkale Teknopark Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sedat Murat, Türkiye’nin genç bir nüfusa sahip olduğunu ve bu nüfusun eğitim ve istihdam problemini de beraberinde getirebileceğini ifade etti. Bu noktada devlete makro politikalar üretme açısından görev düştüğünü, üniversitelerde kalite sorununun ilk ve orta dereceli eğitim kurumlarındaki kalite sorunlarıyla bağlantılı olduğunu belirtti. 
Örnek olaylarla girişimciliğin önemine dikkat çeken Prof. Dr. Sedat Murat, konuşmasını şu sözlerle sonlandırdı: “Merhum Hocam Prof. Dr. Sebahattin Zaim, insanı arabaya benzeterek bilgi motora, ahlak ise direksiyona benzer. Erdemli, ahlaklı, motivasyonu yüksek, piyasalara odaklanmış gençlere ihtiyacımız var. Hocalarımızın da bu motivasyona ihtiyacı var. Bu iklimin mutlaka oluşturulması gerekiyor.” 
Panelin ardından fuarı gezen Prof. Dr. Sedat Murat ve Çanakkale Teknopark Genel Müdürü Dr. Erkan Bil, ÇOMÜ Kariyer Merkezi ve Teknopark firmaları stantlarını ziyaret etti.